Żywienie samic po odsądzeniu

Drugim okresem, w którym hodowca powinien zwrócić szczególną uwagę na żywienie młodych tchórzy jest koniec sierpnia i początek września. W tym czasie zaczyna się tworzyć zimowa okrywa włosowa, a jednocześnie trwa, choć już mniej intensywny, wzrost zwierząt. Należy wówczas dodawać witaminy z grupy B (najlepiej w postaci drożdży). Białko w paszy powinno zawierać aminokwasy siarkowe, wpływające korzystnie na jakość włosów.

Żywienie samic po odsądzeniu. Często na fermach hodowcy interesują się bardzo tylko odsądzonymi młodymi, a samic po odchowaniu młodych nie otaczają dostateczną opieką. Jest to bardzo niewłaściwe. Samice tchórzy po odchowaniu licznego potomstwa są zazwyczaj osłabione

Odsądzonym samicom należy zapewnić karmę wysokiej jakości i znajdują się w złej, a często w bardzo złej kondycji. Jeśli hodowca nawet nie zamierza kryć samicy po raz drugi w roku, to i tak powinien dbać o jak najszybsze poprawienie jej kondycji. W przeciwnym razie wiele samic będzie jałowych w przyszłym sezonie hodowlanym, a mogą też wystąpić upadki.

Odsądzonym samicom należy zapewnić karmę wysokiej jakości (war-tościowe białko, dużo energii), bogatą w witaminy. Smakowitość (a zatem wyjadanie paszy) zwiększa np. dodanie jaj do karmy. Samicom w złej kondycji należy zrobić zastrzyki z preparatów żelaza. Zwierzęta, które mimo bogatego żywienia i innych zabiegów pielęgnacyjnych pozostają nadal słabe, powinny zostać wybrakowane po osiągnięciu dojrzałości okrywy włosowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *