Zastosowanie wodnika chloralu

-2. Zastosowanie wodnika chloralu. Do jamy brzusznej zwierzęcia wstrzykuje się około 5 ml 40% roztworu preparatu, podgrzanego do temperatury ciała. Śmierć następuje po kilkudziesięciu sekundach.

-3. Ubój za pomocą gazu. W Polsce tego sposobu raczej się nie stosuje, zwłaszcza że może przy tym dojść do zatrucia obsługi. Za granicą na dużych fermach buduje się specjalne pomieszczenia do gazowania. Czynnikiem toksycznym jest tlenek węgla (CO) z butli lub uzyskiwany ze spalin silnika przepuszczonych przez układ filtracyjny. W pomieszczeniu takim powinno się osiągnąć stężenie tlenku węgla 3,4% (Fur Trade Journal, 1987). Śmierć zwierząt następuje po 3 sekundach.

-4. Ubój za pomocą prądu elektrycznego. Jest to najlepsza metoda. Do uboju służą klatki, w których dnie znajdują się dwie płytki z dobrych przewodników prądu. Do płytek są podłączone końce przewodów elektrycznych. Zwierzę staje przednimi kończynami na jednej, a tylnymi na drugiej płytce. Po włączeniu prądu śmierć następuje natychmiast. W klatce innej konstrukcji podłogę tworzy jedna płytka, do której jest podłączony jeden przewód. Drugi przewód z metalową elektrodą tchórz chwyta zębami, co również powoduje zamknięcie obwodu i śmierć. Napięcie prądu może wynosić 110-220 V, a nawet zaledwie 80 V. Podczas uboju tą metodą bardzo ważne jest przestrzeganie przepisów bhp, by nie doszło do porażenia ludzi. Należy zawsze używać gumowych rękawic i kaloszy. Nie wolno również przeprowadzać uboju w mokrych lub wilgotnych pomieszczeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *