Zasady ustalania dawek pokarmowych

Zapotrzebowanie tchórzy na składniki pokarmowe. Zapotrzebowanie tchórzy na pokarm, podobnie jak u innych mięsożernych zwierząt futerkowych, zależy głównie od ich stanu fizjologicznego. W roku kalendarzowym, w systemie jednorazowych wykotów, rozróżnia się następujące okresy:

– a) spokoju płciowego, b) rozrodu, c) ciąży i laktacji, d) odchowu młodych po odsądzeniu, c) tworzenia zimowej okrywy włosowej.

Dla tchórzy w systemie dwukrotnych wykotów podział roku na poszczególne okresy jest inny, występują bowiem dwa okresy rozrodu, ciąży i laktacji, a także odchowu młodych po odsądzeniu. Ponieważ każda grupa zwierząt znajdujących się w danym okresie fizjologicznym wymaga odrębnego żywienia, system dwukrotnych wykotów komplikuje bardzo organizację pracy na fermie. Młodzież podczas odchowu otrzymuje karmę do woli, natomiast dla stada podstawowego i zwierząt w okresie tworzenia okrywy włosowej określa się wielkość podawanej dawki, biorąc przy tym pod uwagę kondycję chowanych zwierząt. Zwierzęta w gorszej kondycji powinny otrzymywać zwiększone dawki pokarmowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *