Użytkowanie rozpłodowe samców

Dojrzałość płciową, czyli zdolność rozmnażania się, samce tchórzy hodowlanych osiągają w wieku 10-10,5 miesięcy. W tym okresie gonady zaczynają produkować dostateczne ilości hormonów potrzebnych do produkcji nasienia i występowania drugorzędnych cech płciowych.

W okresie spokoju płciowego jądra są mało widoczne, ważą około 0,5 g każde, stopniowo zaś ulegają powiększeniu aż do masy 3,0 g w okresie krycia. Dokładniejsze dane dla fretek podaje Marshall (1962): w październiku masa jąder samców wynosiła 0,16-0,20 g, najądrza 0,15 g, a średnica kanalików nasiennych 75-100 |im. W listopadzie i grudniu jądra osiągnęły masę 1,25-2,00 g, a najądrza do 0,35 g średnica kanalików nasiennych w tym czasie wynosiła 150-190 fim. Spermatocyty w jądrze występują w grudniu, spermatydy w styczniu, a dojrzałe plemniki w lutym.

W celu wyeliminowania ze stada samców z niedorozwojem jąder i wykrycia wnętrostwa należy w połowie marca przeprowadzić kontrolę wielkości, kształtu i konsystencji jąder (Szuman, 1975). Jądra niewyczuwalne, o konsystencji gąbczastej, twardej, nieprzesuwalne w mosznie, a także jednostronne wnętrostwo dyskwalifikuje samca jako rozpłodnika (wnętrostwo może być dziedziczne). Należy jednak pamiętać o tym, że u niektórych samców rozwój jąder jest opóźniony. Ze względu na niebezpieczeństwo przekazywania potomstwu cechy późnego dojrzewania płciowego wskazane jest wybrakowanie także tych sztuk ze stada.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *