Tchórze są znacznie mniej agresywne

Tchórze są znacznie mniej agresywne w stosunku do siebie wzajemnie niż norki. Dzięki temu można stosować grupowe krycie samic, co jest nie do pomyślenia w hodowli norek. Klatki i domki wówczas muszą być większe, by krycia były skuteczne. Dobrym materiałem na pomieszczenia jest siatka punktowo zgrzewana, powleczona warstwą tworzywa zwiększającego jej trwałość.

Klatki pojedyncze ustępują znacznie pomieszczeniom pawilonowym, lecz w małych fermach mogą być jeszcze używane. Klatka norcza (przeznaczona dla tchórza) jednomiejscowa o szkielecie drewnianym ma najczęściej długość 80-100 cm, szerokość 50 cm i wysokość 50 cm. W części wierzchniej, zbudowanej z desek lub blachy, znajdują się z obu stron drzwiczki szerokości 30 cm, umożliwiające chwytanie zwierząt oraz wykonywanie prac pielęgnacyjnych. Dno klatki i ściany boczne stanowi siatka o oczkach 2,0 x 2,0 cm lub 2,5 x 2,5 cm. Domek drewniany,

Klatki o wymiarach 50 x 50 cm, wysokości przedniej ściany 60 cm, a tylnej 50 cm, jest przykryty podnoszonym dachem. W jego przedniej ścianie znajduje się otwór wejściowy o średnicy około 12 cm. Drewnianą podłogę domku przymocowaną na zawiasach można otwierać. Nad nią, na wysokości 5 cm, powinna się znajdować osiatkowana ramka, zapobiegająca brudzeniu się zwierząt. W okresie wykotów do domku wstawia się kotnik o wymiarach 30 x 30 x 25 cm, z otworem wejściowym o średnicy 10 cm. Poniżej daszku (10 cm) także powinna być umieszczona osiatkowana ramka, aby zwierzęta nie mogły uciec po podniesieniu dachu.

W grupowym systemie utrzymania samic tchórzy szerokość klatek 1 domków powinna być większa i wynosić 60-70 cm. Do budowy drewnianego szkieletu klatki można zastosować zamiast drogiej kantówki okorowaną drągowiznę, a siatkę przybić do niej od środka. Dzięki temu oprócz zmniejszenia kosztu budowy klatki ułatwia się jej czyszczenie, gdyż kał, oddawany zwykle przez zwierzęta w narożniku klatki, nie zatrzymuje się na kantówce, lecz przelatuje w większości przez oczka siatki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *