Samice tak późno kryte

Samice tak późno kryte oraz ich potomstwo należy jednak wybrakować ze stada (przeznaczyć na skóry), gdyż w następnym sezonie rozpłodowym mogą znów mieć opóźnioną ruję. Procent takich samic jest niewielki, gdyż do hodowli warto zostawiać jedynie zwierzęta z miotów wczesnych, oczywiście o ile są zdrowe, dobrze wyrośnięte, pochodzą od samic płodnych i plennych i odznaczają się okrywą włosową typową dla danej odmiany barwnej.

Lepiej, aby okres kryć, a tym samym wykotów, był krótki, gdyż ułatwia to hodowlę (odchów młodych w wyrównanym wieku, ujednolicone częściowo warunki środowiskowe itp.). Największy procent samic w badanych populacjach tchórzy hodowlanych wykazuje ruję w dniach 3-10 kwietnia. Najwcześniejszy notowany termin kryć w tych fermach to 23 marca.

U tchórzy hodowlanych, podobnie jak u fretek, ruja może wystąpić drugi raz w roku, najczęściej 7-14 dni po odsądzeniu młodych od matki. W wypadku zniszczenia miotu (zagryzienia, zaduszenia lub śmierci z innych powodów) lub podłożenia młodych innej samicy także wystąpi ponowna ruja. Najczęściej przypada ona na trzecią dekadę czerwca i pierwszą połowę lipca (Kalus, 1975). Bednarz (1960) przeprowadzała krycie dopiero w połowie lipca i uzyskiwała wykoty 24-26 sierpnia. Na termin ten wpływa zarówno termin pierwszego krycia (na wiosnę), jak i czas odchowu młodych przy matkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *