Samce powinno się użytkować regularnie

Samce powinno się użytkować regularnie. Długie przerwy między kryciami wpływają niekorzystnie na żywotność plemników. Wskazane jest, aby po pierwszej kopulacji przeprowadzono mikroskopowe badania nasienia. Nasienie pobiera się metodą pośrednią, tzn. po kryciu, z pochwy samicy. Plastykową pipetę wprowadza się delikatnie ruchem obrotowym do pochwy na głębokość około 2 cm. Gruszką gumową, umocowaną na końcu pipety, zasysa się nasienie znajdujące się w pochwie. Kroplę płynu przenosi się na szkiełko podstawowe i ogląda najczęściej pod powiększeniem 150-400 razy. Ocenę mikroskopową nasienia należy przeprowadzać w temperaturze około 20°C, gdyż w niższej plemniki szybko nieruchomieją wskutek szoku termicznego. Plemniki powinny poruszać się po linii prostej ruchem postępowym. Plemników martwych, wykazujących inny ruch i nienormalnie wykształconych nie powinno być więcej niż 10%.

W opisanej metodzie pośredniej oceny nasienia nie ma możliwości dokładnego stwierdzenia jego koncentracji, lecz duża ilość plemników poruszających się ruchem postępowym w obrazie mikroskopowym pozwala uznać nasienie za pełnowartościowe. Nasienie samca kryjącego pierwszy raz w sezonie może być jeszcze nie w pełni dojrzałe, toteż wskazane jest przeprowadzenie ponownego badania w celu dokonania ostatecznej oceny. Duża ilość ruchliwych plemników w obrazie mikroskopowym świadczy o wysokiej wartości nasienia.

Wobec braku danych dotyczących objętości nasienia tchórzy hodowlanych i koncentracji plemników pewną podstawę do oceny tych wielkości stanowią dane uzyskane dla fretek (Shump i wsp., 1977). Nasienie pobierano metodą elektroejakulacji i stwierdzono, że liczba plemników w 1 mm3 wynosiła od 0,07 x 106 do 1,98 x 106 (średnio 0,62 x 106), średnia liczba plemników w ejakulacie wynosiła 16,35 x 10°, a średnia objętość nasienia – 0,026 ml.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *