Charakterystycznym objawem nosówki jest

Charakterystycznym objawem nosówki jest stan zapalny nabłonka, głównie dróg oddechowych, a także przewodu pokarmowego. Występuje także zapalenie i przerost naskórka opuszków palców, powodujący znaczne ich powiększenie oraz złuszczenie się jego powierzchownych warstw. Dalsze objawy to zmętnienie rogówki oka, stan zapalny spojówek, zgrubienie’ i egzema skóry nosa i warg, obrzęk odbytu. Z otworów nosowych wypływa obfita wydzielina, początkowo surowicza, następnie śluzowo-ropna, a na końcu ropna, zalepiająca otwory nosowe, utrudniająca znacznie oddychanie i wywołująca wskutek tego objawy wyraźnej duszności. Jednocześnie występuje stan zapalny spojówek i wyciek z worków spojówkowych zwierzę początkowo przymyka oczy, a potem ma je zalepione wydzieliną ropną. Zwierzęta są apatyczne, przesiadują bez ruchu w jednym miejscu klatki, nie pobierają pokarmu, mniej także piją.

Śmierć w ostrej postaci choroby następuje najczęściej po 3-7 dniach od wystąpienia pierwszych objawów chorobowych. W postaci przewlekłej dochodzi często do wystąpienia objawów nerwowych, na skutek zaatakowania przez wirus komórek centralnego układu nerwowego. Występują wówczas charakterystyczne epileptyczne i kloniczne skurcze mięśni, typowe popiskiwania. Śmierć następuje po 5-14 dniach. Śmiertelność jest duża.

Wenzel i Bieriestow (1986) podają, że na początku lat osiemdziesiątych zaobserwowano u norek nietypowe przypadki nosówki, bez żadnych objawów kataralnych, lecz z innymi zaburzeniami ze strony układu oddechowego i nerwowego zwierzęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *